جزئیات خبر
1396/08/06 - استقبال مردم از اجرای طرح ملی نصب کاشی ماندگار بر سردرِِ خانه‌های مشاهیر و مفاخر کشور
طرح ملی نصب کاشی ماندگار بر سردرِ خانه‌های مشاهیر و مفاخر کشور از سوی سارمان میراث فرهنگی در دست اجراست و تاکنون سردرِ خانه بسیاری از مشاهیر و مفاخر مشمول این طرح شده است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل گروه هتل‌های ایرانگردی و جهانگردی، به نقل از میراث آریا، سازمان میراث‌فرهنگی کشورمان به‌پاس خدمات مشاهیر و مفاخر با اقبال خوب مردمی نصب کاشی بر سردرِ خانه‌های مشاهیر و مفاخر کشور را آغاز کرده است.
در این طرح، شخصیت‌هایی شامل چهره‌های ماندگار، شاخص و تاثیرگذار در یک رسته فرهنگی که در دوره فعالیت خود مرزهای جدیدی در فرهنگ کشور ترسیم کرده یا در جهت حفظ و حراست از یک یا چند حوزه میراث هنری، فرهنگی و معنوی ایران تلاش کرده‌اند شناسایی شده و طی مراسمی با حضور مسئولان نسبت به نصب کاشی ماندگار بر سردرِ خانه آنان اقدام می‌شود.
اولین کاشی ۲۸ اردیبهشت ۹۶ (روز جهانی موزه) اولین روز از هفته میراث‌فرهنگی بر درِ منزل ایران درّودی نصب شد و جواد مجابی، ناصر مسعودی (گیلان)، عباس کیارستمی، نادر ابراهیمی، مسعود عربشاهی، هادی سیف، منوچهر طریقی، سیروس ابراهیم‌زاده، ابراهیم یونسی، سیدمحمد محیط‌طباطبایی، شهریار عدل، احمدرضا احمدی، ابراهیم حقیقی، قیصرامین پور، علامه محمدتقی جعفری، داوود رشیدی، احترام برومند، عثمان محمدپرست (خراسان رضوی)، محمدعلی سپانلو، محمود دولت‌آبادی، علی‌اشرف درویشیان، مسعود آذرنوش، احمد فتوت (همدان)، ابراهیم دهگان (مرکزی)، محمدرضا محتاط (مرکزی)، کیخسرو پورناظری، احمد باربد (یزد)، علی اکبر شریعتی (یزد)، محمود رهبران (یزد)، ابوالحسن خوشرو (مازندران)، محمدحسن سوری (مرکزی)، داوود میرباقری و دکتر حسن روحانی (سمنان) بزرگانی هستند که تا کنون در این طرح بر سردر خانه‌هایشان کاشی ماندگار نصب شده است.
همچنین ۱۴۰ کاشی ماندگار دیگر نیز ساخته شده و به‌منظور پیگیری کنوانسیون ۲۰۰۳ یونسکو و برای پاسداری از میراث ناملموس بشری، از این تعداد ۲۲ کاشی در تهران و ۱۱۸ کاشی در شهرستان‌ها برای حفظ و شناساندن مفاخر و مشاهیر نصب خواهدشد.
در این طرح ملی نحوه انتخاب چهرهای شاخص هر استان براساس تصمیمات مدیران کل میراث‌فرهنگی با همراهی و کمک استانداری و مسئولان ارشاد استان‌هاست.
نصب کاشی ماندگار بر سردر خانه‌های مشاهیر و مفاخر علمی، فرهنگی، دینی و مذهبی قدردانی کوچکی از این افراد و راهی برای حفظ فرهنگ‌ دیرینه کشورمان است.
در گذشته در هر محله و کوی و برزن خانه‌های بزرگان، ادبا، معتمدان، روحانیون و حکما مورد تکریم مردم شهر بوده، اما با بزرگ شدن شهرها شاید شناسایی ومعرفی محل سکونت این افراد یاد آور خدمات ارزشمند آنان به مردم و کاری مثبت در اذهان فرزندانمان باشد تا با مرور خدمات این انسان‌های بزرگ ضمن تقویت روحیه وطن‌دوستی به پاس‌داشت ارزش‌های فرهنگی و میراثی کشور و تکریم این داشته‌های غیرقابل تکرار ترغیب شوند.
کاشی‌های ماندگار، اقدامی صرفاً فرهنگی به‌منظور تکریم یادگارهای هنری، اندیشمندان، عالمان، ورزشکاران، و به‌طور کلی تأثیرگذاران در تاریخ کهن این مرز و بوم است که فارغ از سیاست‌زدگی در حال اجرا بوده و امید است فرهیختگان و هنر اندیشان و بزرگان از آن حمایت کنند.


ساختمان شمس
تهران، خیابان ولی عصر
روبروی توانیر، کوچه شمس، پلاک 3
تلفن: 82479 - 021
©2017 ITTIC, All Right Reserved