رزرو هتل
ابریشم بافی

این هنر اصیل در گذشته در میان مردم گرگان رونق و اعتبار فراوان داشته و اکثر لباس های مردم این منطقه از جنس ابریشم بوده است. در حال حاضر نیز یکی از لباس های سنتی مردم ترکمن، به نام لباس قرمز کونیک، از پارچه ابریشمی دوخته می شود. این حرفه در یکی از روستاهای استان گلستان، به نام روستای کسر از توابع شهرستان کلاله، همچنان به صورت سنتی پا برجا است.

استان: گلستان شهر: بندر ترکمن
جز حلوا
این حلوا که حلوای گردویی نیز نامیده می شود در بعضی شهرهای گلستان مانند کردکوری پخته می شود. این نوع حلوا پخت سختی دارد و معمولا برای پذیرایی در جشن ها، شب نشینی ها و حتی عزاداری ها کاربرد دارد. جز حلوا مانند دیگر حلواها آرد ندارد و مواد اصلی آن مغز گردو و برنج نیم دانه است.استان: گلستان شهر: گرگان
حلوای اوماج
این حلوا مختص استان گلستان است. به طوری که با دستور پخت بسیار سختش در هیچ جای ایران تهیه و یافت نمی شود. در زمان های قدیم حلوای اوماج فقط در ایام نوروز تهیه می گردید ولی امروزه در کلیه قنادی های گلستان می توان در دسته بندی های مختلف این حلوا را تهیه کرد. از شیره انگور و عسل در پخت این حلوا استفاده می شود که طعم متفاوتی را نسبت به سایر حلوا ها دارد. فرم های لوزی حلوای اوماج با تزئین پودر پسته و بادام، دارای طرفدارهای زیادی نسبت به سایر شکل هایش است.

استان: گلستان شهر: گرگان
خاویار
خاویار گران ترین و ارزشمند ترین خوراکی است که می توان از این استان به عنوان سوغاتی برای دوستان خود برد. تخم خاویار از گران ترین مواد غذایی دنیا به شمار می رود که از دل ماهیان خاویاری برداشت می شود. استان گلستان با نزدیک بودن به دریای خزر به عنوان بزرگ ترین منبع ماهیان خاویاری در جهان شناخته شده است. سواحل بندر ترکمن در استان گلستان اصلی ترین و مهم ترین منطقه صید خاویار از دریای خزر است. از مهر ماه تا اردیبهشت را می توان فصل صید ماهی خاویار دانست.

استان: گلستان شهر: گرگان
زیورآلات سنتی

یکی دیگر از صنایع دستی استان گلستان ، زیورآلات سنتی است که در مقایسه با سایر مناطق کشور، بسیار شاخص و منحصر به فرد است. زیورآلات تولید شده در این استان شامل جواهرات و وسایل تزئینی است که برای آراستن لباس و موی زنان کاربرد دارد. این هنر دستی در استان توسط مردم گرگان و اقوام ترکمن، اصالت و رونق فراوان دارد. زنان ترکمن این زیورآلات را در کمال زیبایی و ظرافت و در وهله اول برای استفاده شخصی خود تولید می کنند. جالب توجه است که دختران ترکمن نیز از کودکی با روش های ساخت زیورآلات سنتی برای آراستن خود، آشنا می شوند.

این زیورآلات با استفاده از فلزاتی چون طلا، نقره، برنج، ورشو و نیز سنگ های قیمتی، به زیباترین صورت ساخته می شود. در گذشته ساخت زیورآلات سنتی با نقره بسیار متداول بود، اما امروزه به دلیل قیمت بالای آن از فلزاتی نظیر برنج و ورشو استفاده می شود. نقوش به کار رفته در این آثار هنری اغلب شامل گل و گیاه بوده و مسائل اعتقادی و فرهنگی اقوام ترکمن در زیورآلات سنتی آنان به آسانی قابل مشاهده است. به طور مثال قاب های قرآن، طلسم ها و طومارها که حامل ادعیه هستند و … در میان تولیدات آن ها به چشم می خورد. لازم به ذکر است در چند سال اخیر هنر حکاکی نیز در مراحل ساخت زیورآلات سنتی وارد شده است.


استان: گلستان شهر: گرگان
سرغربیلی
این شیرینی از محبوب ترین شیرینی های سنتی گرگان است. برای تهیه خمیر این شیرینی از ماست یا شیر استفاده می شود. پس از این که خمیر شیرینی ور آمد، گلوله هایی کوچک از آن را بر داشته و در روغن داغ سرخ می کنند. در نهایت نیز روغن شیرینی های سرخ شده را گرفته و با خاک قند تزئین می کنند.استان: گلستان شهر: گرگان
سوزن دوزی
سوزن دوزی این هنر دستی در استان گلستان رونق فراوان داشته و به دست هنرمند دختران و زنان گلستانی دوخته می شود. در این حرفه با استفاده از نخ های رنگی بخش هایی از لباس مانند سر دست پیراهن زنانه، دور یقه، ساق شلوار، عرقچین کودکان و … تزئین می شود و طرح ها و نقوشی زیبا به خود می گیرد.

استان: گلستان شهر: بندر ترکمن
نان پادرازی
نان پادرازی نوعی شیرینی بسیار ساده و اصالتا به شهر تاریخی گرگان مربوط می شود. ولی امروزه این نان خوشمزه را می توان در تمامی شهر های استان گلستان تهیه و خریداری کرد. نان پادرازی در انواع خشک و روغنی پخته می شود که اغلب نوع روغنی آن به عنوان سوغات پیشنهاد می گردد. نوع خشک پادرازی در عزاداری ها در کنار حلوا و خرما برای پذیرایی کاربرد دارد. ولی نوع روغنی در کنار چای، عصرانه جذاب و خوشمزه ای است.استان: گلستان شهر: گرگان
نمد مالی

نمد مالی یکی دیگر از صنایع دستی استان گلستان است و در این منطقه رونق خوبی دارد. تولید محصولات نمدی در استان گلستان نسبت به سایر مناطق کشور از تفاوت هایی برخوردار است. به طور مثال این حرفه در سایر مناطق کشور توسط مردان انجام می شود، اما در استان گلستان و به ویژه در میان قوم ترکمن، زنان به این حرفه اشتغال دارند. نمدمالان گلستانی معمولا برای تولید نمد از پشم بهاره گوسفند استفاده می کنند و تولیدات نمدی در این منطقه غالبا جنبه خود مصرفی دارد. طرح های رایج در این محصولات از خطوط منحنی تشکیل شده و شامل نقوش قوچ، چشم شتری، عقرب زرد و تیرانا و … است. از جمله کاربرد های این هنر اصیل می توان به نمد زیرپایی، نمد شولا که چوپانان از آن استفاده می کنند، نمدی که دور آلاچیق می پیچند و … اشاره کرد.

استان: گلستان شهر: گرگان
درباره ما
شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی در اواسط سال 1379 با هدف جذب گردشگران و مسافران داخلی و خارجی ، برگزاری تورهای داخلی و خارجی و تورهای ویژه بازنشستگان کشوری ، احداث و بهره برداری از رستوران های شهری و بین شهری ، سرمایه‌گذاری، مشارکت و جلب سرمایه های داخلی و خارجی و .. تاسیس گردید .
این مجموعه اولین و بزرگترین گروه زنجیره ای خدمات اقامتی و پذیرایی کشور با عنوان تجاری «گروه هتل های ایرانگردی...
شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی
تهران، خیابان ولیعصر، روبه روی سه راهی توانیر، بن بست شمس، پلاک 3، کد پستی 1516746313
تلفن گویا
رزرواسیون هتل ها
فکس واحد اداری
02182475618
پست الکترونیک گروه هتلهای ایرانگردی و جهانگردی
©2024 ITTIC, All Right Reserved