رزرو هتل
آب انبار شش بادگیری، آب‌انبار ۵ ستاره یزد
بیش از ۱۰۰ آب انبار در شهر یزد وجود دارد که آب انبار شش بادگیری به خاطر تعداد بادگیرهای آن از همه معروف‌تر و از جاهای دیدنی یزد است. برای شهر کویری مثل یزد آب اهمیت زیادی داشته است و به همین خاطر آب انبارهای زیادی در این شهر دیده می‌شود.
آب انبار شش بادگیری یزد که نامش در فهرست آثار ملی هم ثبت شده در دوران قاجار ساخته شده است. ۳ بادگیر این بنا قدیمی و ۳ بادگیر دیگر جدید هستند. این آب‌ انبار هم مانند تمام آب انبارهای دیگر، خزینه، گنبد، پاشیر و بادگیر دارد. هر کدام از این بخش‌ها کارکردهای مختلف داشته‌اند. خزینه برای نگهداری آب در دل زمین، بادگیر برای خنک نگه داشتن آب در خزینه، گنبد روی خزینه برای تمیز نگه داشتن آب و پاشیر راهرویی بوده برای برداشتن آب.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا آب انبار شش بادگیری 3/6 کیلومتر -7 دقیقه


استان: یزد شهر: یزد
آدرس: استان یزد، یزد، خیابان دهم فروردین، محله تل یزد، کوچه شش بادگیر

آتکشده یزد، میزبانی آتش ۱۵۰۰ ساله
آتشکده یزد محل نگهداری آتش مقدس زرتشتی در شهر یزد و نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر است. قدمت این آتشکده به دوران پهلوی می‌رسد؛ هرچند آتشی كه در آن می‌سوزد، بيش از ۱۵۰۰ سال روشن مانده است. در واقع، آتش موجود در آتشکده زرتشتیان یزد، یکی از سه آتش باستانی و مقدس پیروان زرتشت از دوره ساسانیان بوده که همچنان روشن و شعله‌ور است.
آتشکده یزد یکی از نمادهای شهر یزد و بخشی از میراث فرهنگی و تاریخی این شهر کهن و نمونه‌ای از همزیستی ادیان گوناگون در کنار یکدیگر محسوب می‌شود. این آتشکده در تاریخ ۲۲ شهریور ۱۳۷۸ هجری شمسی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و امکان بازدید از آن برای گردشگران وجود دارد.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا آتشکده زرتشتیان 3/4 کیلومتر - 6 دقیقه

استان: یزد شهر: یزد
آدرس: استان یزد، شهر یزد، بلوار شهید منتظر قائم، خیابان آیت الله کاشانی

زندان اسکندر یا مدرسه ضیائیه
زندان اسکندر سالهاست که در فهرست جاذبه های گردشگری یزد قرار دارد. مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر در محله فهادان یزد قرار دارد. در دل کوچه پس کوچه‌های بافت تاریخی یزد که قدم بزنید به این محله می‌رسید. زندان اسکندر در لیست آثار ملی ثبت شده و یادگاری از قرن هفتم است.
در ساخت این مدرسه که بیشتر به زندان اسکندر معروف است فقط از خشت خام استفاده شده و هیچ کاشی‌کاری در آن دیده نمی‌شود. گچ‌بری‌ها و رنگ‌ آبی و لاجوردی روی خشت‌ها از تزئینات این بنا هستند.
به رسم معماری کویری، بنای مدرسه دور تا دور یک حیاط مرکزی قرار گرفته و در وسط آن هم چاهی عمیق وجود دارد که به یک سرداب می‌رسد.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا زندان اسکندر 6/5 کیلومتر - 14 دقیقه


استان: یزد شهر: یزد
آدرس: استان یزد، یزد، محله فهادان، کوچه‌ رخت­شوی‌­خانه، کوچه‌ حمام نو

آسیاب آبی اشکذر
آسیاب آبی اشکذر یکی از بزرگ‌ترین آسیاب‌های تاریخی در ایران است که قدمت سبک معماری، مقرنس‌های داخل و تزیینات بنای آن، به دوره صفویه می‌رسد. دالان ورودی آسیاب شیب‌دار است و در حدود ۵۶ متر طول دارد. پس از عبور از دالان به صحن ورودی هشت ضلعی آسیاب می‌رسید که گنبدی با معماری اصیل ایرانی و مقرنس‌های هندسی دارد.
آسیاب آبی اشکذر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این بنا سال‌ها زیر خاک مدفون بود تا در سال‌های اخیر به همت اهالی این منطقه بنای آسیاب را از زیر شن‌های روان بیرون آوردند و بازسازی کردند. بخش‌های مختلف آسیاب آبی اشکذر شامل تنوره و سنگ‌های زیرین و زبرین می‌شود. این آسیاب در شهرستان اشکذر در شمال غربی یزد قرار دارد.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا آسیاب آبی اشکذر 24/5 کیلومتر - 29 دقیقهاستان: یزد شهر: اشکذر
آدرس: استان یزد، ۲۰ کیلومتری یزد، اشکذر، بلوار سیدالشهدا، جنب حسینیه سفید اشکذر

باغ صدری تفت
باغ صدری را با نام باغ نمیر نیز می‌شناسند. این باغ یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین باغ‌های اطراف شهر یزد به شمار می‌رود. قدمت این باغ به دوره زندیه می‌رسد و بنای آن را به فرمان «صدر العلما»، یکی از پادشاهان زندیه ساخته‌اند. برای رسیدن به این باغ زیبا که از نمونه باغ‌های ایرانی است، باید از کوچه‌ای باریک گذر کنید تا به محوطه اصلی باغ برسید. عمارتی بزرگ با تالار و طاق نماهای زیبا در این باغ وجود دارند.
باغ صدری با دو بادگیر بلند، بلندترین بادگیرهای شهر تفت را دارد و ارتفاع ساختمان عمارت آن نزدیک به ۲۳ متر است. از دیگر بخش‌های این عمارت می‌توان به قسمت‌های بهارنشین و زمستان‌نشین اشاره کرد. حوض سنگی زیبای میان باغ نزدیک به ۱۰۰ فواره دارد که در گذشته بدون استفاده از قدرت برق کار می‌کردند. امروزه بخش تابستان‌نشین عمارت باغ صدری به هتل تبدیل شده است و از گردشگران علاقه‌مند، پذیرایی می‌کند. برای رفتن به این باغ باید به محله گلابدان در شهرستان تفت بروید.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا باغ صدری تفت 21/4 کیلومتر - 22 دقیقه

استان: یزد شهر: تفت
آدرس: استان یزد، تفت، خیابان امام خمینی، محله گلابدان

برج خاموشان یا دخمه زرتشتیان
برج خاموشان یزد در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد. این بنا، دخمه یا دادگاه زرتشتیان بوده است. زرتشتیان طبق آیین و سنت خود، اموات خود را در دخمه‌ها قرار می‌دادند تا طعمه کرکس‌ها شوند. سپس استخوان های به جای مانده از اجساد را داخل فضای میان تهی دخمه می‌ریختند. این برج بر بلندای کوهی در منطقه صفائیه یزد قرار دارد.در انتهای دخمه اجساد آقایان قرار می‌گرفت، دایره میانی متعلق به خانم‌ها بوده و در نوار بعد از این دایره میانی اجساد کودکان را قرار می‌دادند. وسط این دخمه‌ها چاه بسیار بزرگی وجود دارد که استخوان‌های باقی مانده از اجساد را در آن می‌ریختند.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا دخمه زرتشتیان 13/1 کیلومتر - 15 دقیقهاستان: یزد شهر: یزد
آدرس: استان یزد، شهر یزد، ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد، حوالی منطقه صفائیه

برج کبوتر خانه میبد
برج کبوترخانه در شهر میبد شکلی استوانه‌ای با معماری جالب توجه دارد. در گذشته از کود جمع آوری شده در این بنا در صنایع مختلف مانند کشاورزی استفاده می‌کردند. در حال حاضر این برج هشت متری را بازسازی و به یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهر میبد تبدیل کرده‌اند.
بیش از ۴۰۰۰ لانه کبوتر در این برج به‌ صورت مستطیلی و با ابعاد ۲۰ در ۲۰ سانتی‌متر وجود دارند. این بنای نفوذ ناپذیر با مقرنس‌های زیبا فضایی بسیار دنج برای پرندگان دارد. در ساخت برج کبوتر خانه از خشت خام و گل استفاده کرده‌اند و در بخش‌هایی از آن گچبری‌های زیبا به چشم می‌خورد. قدمت این بنا به‌ درستی مشخص نیست اما بعضی از باستان‌شناسان عمر آن را بیش از ۱۰۰۰ سال می‌دانند. برای بازدید از این بنای تاریخی باید به میدان فرمانداری شهر میبد بروید.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا برج کبوتر خانه میبد 52/7 کیلومتر - 51 دقیقه

استان: یزد شهر: میبد
آدرس: استان یزد، میبد، بلوار بسیج، جنب فرمانداری
روستای چم
روستای چم در نزدیکی شهر تفت قرار دارد و آن را با نام پایتخت زرتشت نشینان ایران می‌شناسند. گر چه آب و هوای روستای چم گرم و خشک است، پوشش گیاهی خاص و یادگارهای تاریخی‌ آن، سبب جذب گردشگران به این روستا می‌شود. اگر به گشت‌و‌گذار در روستاهای تاریخی علاقه دارید، در سفر به یزد حتما به این روستا سری بزنید.
مردم روستای چم به سبک سنتی زندگی می‌کنند و پوشش بانوان آن در مناسبت‌ها، لباس‌های رنگارنگ با سرپوش و خلخال‌های دست‌ ساز است.
مردان این روستا نیز لباس‌های پنج تکه محلی می‌پوشند که شامل سربند، پیراهن، روپوش، شلوار و کفش می‌شود. پوشش سنتی اهالی این روستا در جشن‌ها و مراسم رسمی، توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا روستای چم 16/4 کیلومتر - 18 دقیقه

استان: یزد شهر: تفت
آدرس: استان یزد، تفت، 5 کیلومتری تفت
روستای خرانق
روستای خرانق یکی از مناطق منحصر به‌ فرد در نزدیکی شهر یزد است که جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیادی دارد. منطقه حفاظت شده دره انجیر با پوشش جانوری گسترده و منابع طبیعی ارزشمندی مانند معادن سنگ آهن و اورانیوم در اطراف این روستا، اهمیت این آبادی را دو چندان می‌کنند. این روستا در محیطی کوهستانی با آب و هوایی متفاوت از سایر نقاط یزد، قرار دارد و از ییلاق‌های خوش آب و هوا در نزدیکی یزد به شمار می‌رود.
روستای خرانق در حال حاضر به دو بخش تقسیم می‌شود که بخش قدیمی یادگارهای تاریخی قابل‌ توجهی در خود جای داده است. از مهم‌ترین بناهای تاریخی روستای خرانق می‌توان به قلعه خرانق، کاروانسرای خرانق، بقعه مشهدک، مزار بابا خادم، پل، حمام، آب‌ انبار، مسجد جامع و منارجنبان خرانق اشاره کرد. در قلعه ۴۵۰۰ ساله این روستا خانه‌های دو و سه طبقه دیده می‌شوند. قدمت پل خرانق با توجه به نشانه‌های موجود، به دوره اشکانیان می‌رسد و تنها برای انتقال آب از آن استفاده می‌شده است.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا روستای خرانق 79 کیلومتر - 1:04 دقیقه

استان: یزد شهر: اردکان
آدرس: استان یزد، اردکان، ۷۰ کیلومتری شرق اردکان، جاده اردکان - طبس

روستای سریزد
روستای سریزد از تاریخی‌ترین مناطق دیدنی اطراف یزد است که قدمت آن به حدود ۲۵۰۰ سال پیش می‌رسد. باستان‌شناسان با کنکاش در محوطه این روستا به سفال‌ها و اشیای تاریخی برجسته‌ای دست یافته‌اند و با مطالعه آن‌ها اوج شکوفایی این روستا را مربوط به دوران حکومت سلجوقیان، ایلخانیان و صفویان می‌دانند. این منطقه را با عنوان نخستین محل شکل‌گیری تمدن در یزد می‌شناسند.
با قدم زدن در کوچه‌های روستای سریزد می‌توانید از بناهای تاریخی متعددی دیدن کنید. برجسته‌ترین آثار تاریخی این روستا شامل قلعه سریزد، دروازه فرافر و کاروانسرای سریزد می‌شوند. قلعه سریزد یادگار از دوره ساسانیان است و مهم‌ترین بنای تاریخی این روستا به شمار می‌رود. در گذشته دورتادور این قلعه، خندق حفر کرده‌اند و ۶ کوچه دسترسی به آن را از بخش مسکونی روستا میسر کرده است. اگر به بازدید از مناطق تاریخی علاقه دارید، در سفر به یزد تماشای روستای سریزد را از دست ندهید. این روستا در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی یزد و در نزدیکی مهریز قرار دارد.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا روستای سریزد 46/6 کیلومتر - 40 دقیقه

استان: یزد شهر: مهریز
آدرس: استان یزد، ۵ کیلومتری شهرستان مهریز، روستای سریزد

روستای فهرج
روستای فهرج از زیباترین روستاهای نزدیک به یزد به شمار می‌رود. آب و هوای این روستا نیمه بیابانی و ارتفاع آن از سطح دریا در حدود ۱۲۷۰ کیلومتر است. این روستا به‌دلیل بافت تاریخی و بناهای قدیمی، مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. باستان‌شناسان قدمت این منطقه را متعلق به زمان پیش از ورود اسلام به ایران می‌دانند اما بعضی از مورخان نیز عمر این روستا را در حدود ۵۰۰۰ سال برآورد می‌کنند.
کمپ کویری فهرج با امکانات مناسب از گردشگران علاقه‌مند پذیرایی می‌کند. به‌جز دیدنی‌های طبیعی روستای فهرج، جاذبه‌های تاریخی برجسته‌ای نیز در این روستا قرار دارند. قلعه فهرج به قرن‌های ۱۰ و ۱۱ هجری قمری تعلق دارد و از زیباترین چشم‌اندازهای روستای فهرج به شمار می‌رود. مسجد جامع فهرج نیز با مناره گلی و دو شبستان، از دیگر جاذبه‌های تاریخی این روستا است. قدمت این مسجد به نیمه اول قرن اول هجری می‌رسد. از دیگر دیدنی‌های تاریخی این روستا می‌توان به آب‌انبار حسینیه با قدمت پیش از اسلام، مجموعه تاریخی شهدای فهرج که مدفن مسلمانان در گذشته بوده است، مسجد تاریخی علاقبندی و تکیه علاقبندی اشاره کرد. از مسجد و تکیه علاقبندی در حال حاضر تنها خرابه‌هایی به جا مانده است. روستای فهرج در مسیر بزرگراه یزد - بافق قرار دارد.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا روستای فهرج 38/2 کیلومتر - 30 دقیقهاستان: یزد شهر: یزد
آدرس: استان یزد، بخش مرکزی شهرستان یزد، جنوب شرقی شهر یزد، ۲۲ کیلومتری جاده بافق - یزد

زیارتگاه چک چک (پیر سبز)
زیارتگاه چک چک در شمال غربی یزد و در نزدیکی شهر اردکان از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی در این استان به شمار می‌رود و شهرتی جهانی دارد. این زیارتگاه در دامنه کوهی به همین نام قرار گرفته است و در میان مردم محلی با نام پیر سبز چک چک نیز شهرت دارد. درباره قدمت این بنا اطلاع دقیقی در دست نیست، اما زیارتگاه چک چک از با اهمیت‌ترین زیارتگاه‌های زرتشتیان است. بنابر روایت‌های نقل شده، این مکان محل اختفای نیک بانو یکی از دختران یزدگرد سوم ساسانی بوده که پس از فرار از دست دشمنان در آن پنهان شده است. افسانه‌های زیادی در رابطه با کوه تناور ورودی زیارتگاه و جاری شدن چکه‌های آب از این کوه نیز وجود دارد.
عده‌ای دیگر از زرتشتیان این زیارتگاه را با توجه به قرار داشتن آن در بلندی و ساختار آن، به‌عنوان یکی از معابد آناهیتا می‌شناسند و قرار گرفتن آن به‌ سمت شرق را برای اجرای آیین نیایش نور در زمان طلوع خورشید می‌دانند. ورودی زیارتگاه چک چک به دهانه غار شباهت دارد و شامل یک محوطه باز، ساختمان آتشکده و پنج طبقه نامنظم پلکانی می‌شود. روی در طلایی رنگ ورودی، تصویر یک سرباز هخامنشی به چشم می‌خورد. آب‌هایی که از سقف این زیارتگاه سنگی می‌چکد را در ظرف‌هایی جمع می‌کنند و زرتشتیان برای تبرک آن را می‌نوشند.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا زیارتگاه چک چک 101 کیلومتر - 1:19 دقیقه

استان: یزد شهر: اردکان
آدرس: استان یزد، ۴۳ کیلومتری شرق اردکان

قنات زارچ
قنات زارچ قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین قنات جهان است و قدمت آن به بیش از ۳۰۰۰ سال می‌رسد. طول این قنات در حدود ۱۰۰ کیلومتر و تعداد چاه‌های آن بیش از ۲۰۰۰ حلقه است. شواهد موجود زمان ساخت این قنات را پیش از ورود اسلام به ایران نشان می‌دهد. قنات زارچ برخلاف دیگر قنات های اطراف آن که مقطعی دایره و بیضی شکل دارند، مربعی است و سه شاخه زیر زمینی جدا دارد. شاخه‌های آب شیرین قنات، امروزه خشک شده‌اند و در حال حاضر تنها شاخه آب شور آن به طول ۷۲ کیلومتر آب دارد.
قنات زارچ به‌همراه ۱۰ قنات ایرانی دیگر در سال ۲۰۱۶، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیدند. قدمت، معماری، عمق، طول و دیگر مشخصات ظاهری این قنات‌ها، از دلایل ثبت‌ نام قنات‌های ایرانی در فهرست یونسکو بودند. در حال حاضر به‌ دلیل حفر بی‌رویه چاه‌ها در این منطقه، آبدهی این قنات به‌ شدت تحلیل رفته است. برای بازدید از قنات زارچ باید به ۲۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد بروید.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا قنات زارچ 16/8 کیلومتر - 20 دقیقه

استان: یزد شهر: یزد
آدرس: استان یزد، شهر یزد، خیابان سید گلسرخ، محله کوشک نو

مجموعه امیرچخماق
امیر چخماق یزد، مجموعه‌ای است از میدان، تکیه، بازار، آب‌ انبار و مسجد که بسیار دیدنی است. قدمت این مجموعه به دوره تیموری (قرن نهم) برمی‌گردد. این مجموعه به دست جلال‌الدین امیر چخماق ساخته شده که در آن زمان حاکم شهر بوده است. تکیه امیرچخماق از این مجموعه، در سال ۱۳۳۰ ثبت ملی شده است.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا میدان امیر چخماق 4/9 کیلومتر - 9 دقیقه

استان: یزد شهر: یزد
آدرس: استان یزد، مرکز یزد، شرق میدان امیر چخماق

یخچال خشتی میبد
در فاصله ۵۰ کیلومتری شمال یزد، یخچال خشتی میبد قرار گرفته که بنایی برای ساخت و تولید یخ بوده است. داخل یخچال‌ها معمولا سه بخش اصلی با نام‌های دیوار سایه‌ انداز، حوضچه‌ی تولید یخ و مخزن یخ وجود داشته است. در ساخت بنای این یخچال، از خشت و گل استفاده شده است. خشت و گل بهترین عایق بوده، چرا که مانع ورود گرما و خروج سرما می‌شده است. یخچال خشتی میبد مربوط به دوره قبل از قاجار (احتمالا صفویه) می باشد و بزرگترین یخچال در نوع خود است.

فاصله هتل جهانگردی یزد تا یخچال خشتی میبد 55/1 کیلومتر - 53 دقیقه

استان: یزد شهر: میبد
آدرس: استان یزد، میبد، بلوار قاضی، روبه‌روی کاروانسرای شاه عباسی و چاپارخانه

درباره ما
شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی در اواسط سال 1379 با هدف جذب گردشگران و مسافران داخلی و خارجی ، برگزاری تورهای داخلی و خارجی و تورهای ویژه بازنشستگان کشوری ، احداث و بهره برداری از رستوران های شهری و بین شهری ، سرمایه‌گذاری، مشارکت و جلب سرمایه های داخلی و خارجی و .. تاسیس گردید .
این مجموعه اولین و بزرگترین گروه زنجیره ای خدمات اقامتی و پذیرایی کشور با عنوان تجاری «گروه هتل های ایرانگردی...
شرکت سرمایه گذاری ایرانگردی و جهانگردی
تهران، خیابان ولیعصر، روبه روی سه راهی توانیر، بن بست شمس، پلاک 3، کد پستی 1516746313
تلفن گویا
رزرواسیون هتل ها
فکس واحد اداری
02182475618
پست الکترونیک گروه هتلهای ایرانگردی و جهانگردی
©2024 ITTIC, All Right Reserved